OzEnergy
15. EIF Enerji Kongresi Fuarında Yöneticilerimiz Tarafından Yapılan Eurostar TV Röportajı

Yönetim kurulu üyelerimizden Ömer Koç ve Özgür Sarpdağ Enerji Kongresinde firmamız ve sektörümüz hakkında önemli noktalara değindi. Ayrıntılı röportaj için videomuzu izleyebilirsiniz.

OzEnergy olarak kendinizden bahsedebilir misiniz?

“Türkiye’nin önde gelen EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) firmasıyız. Uzun yıllar Türkiye’de kurulum yaptıktan sonra, başarımızı Avrupa’da aynı sektörde sürmeye devam ettik ve devam ediyoruz. Yoğunlukla Almanya, Polonya, Hırvatistan gibi bir çok ülkede anahtar teslim projelere imza atmaya devam ediyoruz. “

Firmalarınızın başarılarının arkasındaki ekipten ve yaptığınız işlerden biraz bahsedebilir misiniz?

“Her şeyden önce biz bir mühendislik firmasıyız. Elektrik, inşaat, makine gibi bir çok mühendislik dalından mezun ve farklı disiplinlerden gelen arkadaşlarımız ile hem saha hem de çatı projelerinde birlikte çalışıyoruz. Toplamda 20’den fazla mühendisten oluşan profesyonel kadroya sahibiz. 2019 yılına kadar ağırlıklı olarak arazi projelerinde yer aldık. 2019’da çıkan çatı yönetmeliği ile birlikte başta tekstil, plastik gibi bir çok sektörün önde gelen firmaların güneş enerjisi santrallerinin kurulumunu sağladık.”

Bu projelerin kattıkları nelerdir?

“Elektrik tüketimlerinin ve elektrik maaliyetlerinin hızlıca yükseldiği aynı zamanda güneş enerji sektöründe maliyetlerin azaldığını göz önünde bulundurursak güneş enerji santralleri artık bir opsiyon değil zorunluluk haline geldi. Elektrik faturalarında yapılacak tasarruftan yanı sıra Avrupa’da gündemde olan sınırda karbon vergisi içinde fabrika sahiplerine avantaj sağlamıştır.”

Fiziki yapılar, araziler ve çatılar sizce önemli mi?

“Kesinlikle önemli. Herkesin kendine ait çözümü değil; saha, çatı özelinde çözüm bulmak gerekiyor. Bu çözümü doğru bulmanın yolu da doğru kadro ve deneyimle ortaya çıkıyor.”

Anahtar teslim bir projenizi ne kadar sürede teslim ediyorsunuz?

“Çatı projeleri için 3-4 aylık bir yasal mevzuat sürecimiz var. Kurulum süremiz ise 1-2 ay arasında projenin büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor. Arazi için prosedürler biraz daha farklı işliyor. Çatıya göre süreci çok daha farklı. (izinler, imar prosedürleri yada bağlantıyla ilgili detaylar gibi). Bu yüzden arazi projeleri yasal mevzuatla birlikte 1 yıla kadar uzayabiliyor.”

2023 için hedef planınız nelerdir?

“Ozenergy Türkiye , Teos Energy Almanya tarafımız, yani bir ayağımız daima almanya’da. Firmalarımızın yapısı gereği planlı olmayı kadromuzda karakter haline getirdik. 2022’de devam eden projelerimizin yanı sıra şuan 2023’ün planını tamamladık. Önümüzdeki yılda önemli firmaları portföyümüze ekleyeceğiz.”

Daha küçük projeler yapmayı planlıyor musunuz?

“Firmamız olarak kurulduğu tarihten itibaren endüstriyel çatı ve arazilerde yer aldık. Firmamız olarak her zaman benimsediğimiz ve arkasında durduğumuz hedefimiz var “mutlu müşterilere sahip olmak”. Biz fuarlara geldiğimiz zaman yeni müşteri ağırlamak için değil, bizlerle uzun yıllar çalışan insanları dostluk çerçevesinde ağırlamak için geliyoruz. Şu anda bile standımızda eskiden iş yapmış olduğumuz sohbete gelmiş dostlarımız var.”