OZ Energy
Rising energy demand drives development of more efficient solar technologies

While countries with increasing energy needs continue to develop energy technologies to use resources more efficiently, panels with increased efficiency in the solar energy sector increase their importance in the markets.

While countries with increasing energy needs continue to develop energy technologies to use resources more efficiently, products of different types, designs and capacities that can be applied to areas such as roofs, buildings, fields and agricultural land increase their importance in the markets, as well as panels with increased efficiency in the solar energy sector.

Photovoltaic solar panels with different sizes, flexibility, colors, efficiency and durability, exhibited at the Intersolar European Solar Energy Conference and Fair, attract attention from industry representatives, plant owners and customers who want to use solar energy more functionally in daily life.

Due to the economic recovery plans made after the Kovid-19 epidemic and the high energy prices caused by the Russia-Ukraine War, many countries continue to develop policies to use solar energy more effectively to meet their energy needs.

Thanks to the public regulations regarding the individual generation of electricity from solar energy and its transfer to the grid, it maintains its intense trend towards solar energy all over the world.

In these photovoltaic (PV) solar energy systems, which are based on the collection of photons coming from the sun to the world thanks to solar panels and the conversion of the energy carried by the photons into electricity and heat energy, the panels have a big role to play.

Diversity accelerated in solar panel
China-based solar energy company Risen Energy Senior Product Manager Jerzy Rudnicki, in his assessment to the AA correspondent, told that solar panels that cause ultra-low carbon in the market, but whose efficiency reaches 24%, are produced, thus, energy is obtained with maximum efficiency from solar energy while producing panels with more environmentally friendly raw materials. .

Pointing out that there has been an increase in the efforts to increase the efficiency of equipment such as panels and turbines used in the energy sector, especially after events such as the Russia-Ukraine War, which deeply affected the energy sector, Rudnicki said that using efficient equipment is as important for energy independence as it is for countries to use domestic resources.

Ankara merkezli panel üreticisi Elin Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arda Yalı da, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen gün arttığını belirterek, “Dünyada artık panel üretimi yanında farklı ihtiyaçlara göre panel çeşitliliğinin arttığını bu fuar sayesinde gözlemliyoruz. Artık sadece çatı üstü ya da saha tipi güneş panelinden ziyade daha fonksiyonel, taşınabilir, esnek paneller de görüyoruz. Dahası günlük hayatımızda binaya entegre paneller devreye giriyor. Teknoloji geliştiren farklı ülkelerin katkısıyla bu ekipmanlar daha da gelişiyor. Türkiye’de binaya entegre panel ve daha esnek panel de üretmek üzere AR-GE yatırımlarımıza hız verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş enerjisinde anahtar teslimi projelere imza atan OzEnergy şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ise artık tek bir arazide tek bir santral yapmanın yerini enerji ihtiyacına uygun hibrit ve entegre santrallerin aldığını söyledi.

Özellikle atık yönetiminin uygulandığı tesislerde binaların cephelerinin güneş panelleri ile donatılarak değerlendirilmesiyle daha temiz atık yönetimi sağlandığına işaret eden Koç, “Bu şekilde sınırlı alanlar daha etkin bir şekilde kullanılıp enerji üretim santrali haline getirilebiliyor. Bu tarz işlerin projelendirilmesi için ciddi mühendislik katkısı gerekiyor, ülkemizde bu alanda kendini geliştirmiş mühendis oldukça fazla. Daha fazla projenin olması, onların da önünü açacak.” ifadelerini kullandı.

Renkli panel tasarımı ve üretimi gerçekleştiren Sanko Solar Danışmanı Holger Kugel de, bina, çatı, cam bina, balkon, bahçe alanları gibi dış cepheler için istenen tüm alanlarda birden çok renk seçeneğiyle güneş paneli üretilebildiğini, bu şekilde enerji üretimi gerçekleşirken, mimari çeşitliliğe imkan verildiğini söyledi.